Wpłaty w kasie "wk"

Wstęp

Niektóre podmioty (urzędy) mają własną kasę. Podatki, opłaty itp. można zapłacić na miejscu, gotówką. Takie wpłaty księgowane są na kontach z symbolem dokumentu "wk" (1).

Osoba, która chce dokonać zapłaty, przeważnie najpierw kierowana jest do stanowisk obsługi petentów, gdzie może uzyskać pełną informację o swoich zobowiązaniach. Tam też generowane są tak zwane wpłaty nieaktywne.

Następnie, osoba wpłacająca może udać się do kasy, gdzie kasjerce pozostaje tylko przyjąć pieniądze i wydrukować dowód wpłaty.

Gdyby jednak w/w osoba nie pojawiła się w kasie, nic złego się nie stanie - nieaktywna wpłata nie jest nigdzie brana pod uwagę.

Jeśli wpłacający podchodzi bezpośrednio do kasy, kasjerka musi sama wygenerować nieaktywną wpatę i dalej zrobić to co zwykle.

Wpłaty nieaktywne

obraz

Wpłata nieaktywna jest to zapis (księgowanie) na koncie, który od zwykłej wpłaty różni się tylko oznaczeniem "Nieaktywny" (2).

Taki zapis jest ignorowany, tak jakby go w ogóle nie było. Wystarczy jednak przestawić znacznik na "Aktywny", aby stał się pełnoprawnym księgowaniem.


obraz

Nieaktywnych księgowań nie zobaczysz na kontach, wykazach ani na zestawieniach. Możesz je wyszukać w okienku "Dokumenty", ustawiając przełącznik (3) na "Nieaktywne".

Przyjmowanie wpłat w kasie

obraz

Dla ułatwienia pracy kasjerce, zaprogramowaliśmy przycisk "P1" (4) tak, aby w okienku (5) od razu pokazały się wszystkie nieaktywne wpłaty z danego dnia, ze wszystkich kartotek (podatków, opłat).

Wystarczy w okienku (5) wybrać nieaktywną wpłatę osoby, która aktualnie znajduje się przy kasie i kliknąć "Wpłata" (6).

Pojawi się okienko, jak na obrazku obok. Kasjerka przyjmuje gotówkę i klika przycisk "Wykonaj" (7), który

  • zmienia wpłatę nieaktywną na aktywną,
  • drukuje dowód wpłaty.


obraz

Ustawienia dotyczące wydruku dowodu wpłaty (8) znajdziesz w "Ustawienia/Parametry" - "Zestaw 2".

Na koniec dnia trzeba zrobić raporty kasowe, ale to już jest temat na osobny rozdział.