Niektóre podmioty (urzędy) mają własną kasę. Podatki, opłaty itp. można zapłacić na miejscu, gotówką. Takie wpłaty księgowane są na kontach z symbolem dokumentu "wk" (1).
Osoba, która chce dokonać zapłaty, przeważnie najpierw kierowana jest do stanowisk obsługi petentów, gdzie może uzyskać pełną informację o swoich zobowiązaniach. Tam też generowane są tak zwane wpłaty nieaktywne.
Następnie, osoba wpłacająca może udać się do kasy, gdzie kasjerce pozostaje tylko przyjąć pieniądze i wydrukować dowód wpłaty.
Gdyby jednak w/w osoba nie pojawiła się w kasie, nic złego się nie stanie - nieaktywna wpłata nie jest nigdzie brana pod uwagę.
Jeśli wpłacający podchodzi bezpośrednio do kasy, kasjerka musi sama wygenerować nieaktywną wpatę i dalej zrobić to co zwykle.
Wpłata nieaktywna jest to zapis (księgowanie) na koncie, który od zwykłej wpłaty różni się tylko oznaczeniem "Nieaktywny" (2).
Taki zapis jest ignorowany, tak jakby go w ogóle nie było. Wystarczy jednak przestawić znacznik na "Aktywny", aby stał się pełnoprawnym księgowaniem.
Nieaktywnych księgowań nie zobaczysz na kontach, wykazach ani na zestawieniach. Możesz je wyszukać w okienku "Dokumenty", ustawiając przełącznik (3) na "Nieaktywne".
Dla ułatwienia pracy kasjerce, zaprogramowaliśmy przycisk "P1" (4) tak, aby w okienku (5) od razu pokazały się wszystkie nieaktywne wpłaty z danego dnia, ze wszystkich kartotek (podatków, opłat).
Wystarczy w okienku (5) wybrać nieaktywną wpłatę osoby, która aktualnie znajduje się przy kasie i kliknąć "Wpłata" (6).
Pojawi się okienko, jak na obrazku obok. Kasjerka przyjmuje gotówkę i klika przycisk "Wykonaj" (7), który
Ustawienia dotyczące wydruku dowodu wpłaty (8) znajdziesz w "Ustawienia/Parametry" - "Zestaw 2".
Na koniec dnia trzeba zrobić raporty kasowe, ale to już jest temat na osobny rozdział.